Рециклиране на текстил
The Basics of Textile Recycling
Какво е рециклиране на текстил?
Рециклирането на текстил е процесът, чрез който старите дрехи и други текстилни изделия се възстановяват за повторна употреба или възстановяване във вид на текстилни нишки-прежда. Необходимите стъпки в процеса на рециклиране на текстил включват даряване, събиране, сортиране и преработка, следва транспортиране до крайни потребители на използвани дрехи, парцали или други възстановени материали. Основата за нарастващата индустрия за рециклиране на текстил е самата текстилна индустрия. Текстилната промишленост се превърна в индустрия на стойност $ 1 трилион в световен мащаб, включваща дрехи, както и материали за мебели, матраци, спално бельо, завеси, почистващи материали, оборудване за отдих и много други.
Значението на рециклирането на текстил
Рециклирането на текстилни изделия все повече се налага като алтернатива на производството на нови прежди и материали. Годишно се произвеждат над 80 милиарда облекла в световен мащаб. Според US EPA, около 16 милиона тона текстилни твърди битови отпадъци (ТБО) са генерирани през 2017-2018 г., около 6.1% от общото производство на твърди битови отпадъци. Размерът на текстила от облекло и обувки - 14,2%, калъфки за възглавници - 16,3% за същата година. Рециклирането на текстил е голямо предизвикателство, на което трябва да обърнем внимание, когато се стремим да се приближим до общество с нулеви емисии. В депата за отпадъци, естествените влакна могат да отнемат стотици години, за да се разградят. Те отделят метан и въглероден газ в атмосферата. Освен това, синтетичните текстилни изделия не се разлагат. В депото те могат да отделят токсични вещества в подпочвените води и околните почви.
Ползите от рециклирането на текстил
Източници на текстил за рециклиране
Текстилите за рециклиране се генерират от два основни
източника.
Повторно използван текстил
Според източник от британската индустрия, около 50% от събрания текстил се използва повторно, а около 50% се рециклира. Около 61% от възстановените дрехи се изнасят в други страни. В някои африкански страни около 80% от хората носят облекло втора употреба. Въпросът за изпращане на употребявано облекло в Африка предизвиква известни противоречия по отношение на ползите от подобни инициативи, като може да има неблагоприятно въздействие върху местната текстилна промишленост. В Канада приблизително 10% от благотворителните дарения се продават в магазини за втора употреба, а други 90% от дарените тъкани отиват за рециклиране на текстил. Приблизително 35% от дареното облекло се правят индустриални парцали.
Процесът на рециклиране
Отвъд рециклирането, пазарувайте разумно
Обществото започва да осъзнава по-добре опасностите, свързани с изпращането на стария текстил в депото за отпадъци и се запознава с развитието на новите технологии в рециклирането, може да се очаква, че индустрията за рециклиране на текстил ще продължи да расте. В същото време потребителите започват да следят тенденциите в така наречената традиционна мода, която не изисква всяка година да се закупуват нови модерни облекла. Бързата модна индустрия генерира значително замърсяване и значително отрицателно въздействие върху изменението на климата. Потребителите могат да окажат влияние върху промяната, като изберат марки дрехи с по консервативни модни тенденции, които показват ангажимент за намаляване на въздействието върху климата. И не на последно място отказа на потребителя да се подвежда по рекламите на фирмите и да закупува ненужни за него облекла.